Baszta Biała
Baszta Biała, wybudowana trzydzieści lat przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba jest obecnie siedzibą Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto.
Tutaj spotykają się ludzie zafascynowani wspinaczką i kochający góry.
Oferujemy możliwość najmu tego wyjątkowego obiektu. Można organizować tutaj spotkania innych stowarzyszeń, kursy, prezentacje jak i typowe imprezy urodzinowe. W sprawach związanych z wynajmem należy kontaktować się z Zarządem Klubu pod nr telefonu 601 986 473.
Zapraszamy.
Zbudowana w latach 1460-61 jako baszta flankująca Bramy Nowej, przepustu przez pas fortyfikacji obronnych otaczających stare przedmieście miasta Gdańska, jest basztą gotycką, skonstruowaną antiquo modo, i jest obecnie jedynym, ocalałym fragmentem tych umocnień. W planie kształtu podkowy, ma pięć kondygnacji zaopatrzonych w otwory strzelnicze dla broni ręcznej i armat najróżniejszych kalibrów.
W 1670 roku zostaje przerobiona na magazyn prochowy i nakryta stromym dachem, zwieńczonym metalową chorągiewką. Losy Baszty przez następne 250 lat są nieznane.
W 1944 r. pocisk niszczy część muru i sklepienia, w 1947 przewraca się cienka ściana północna, wreszcie w 1955 r. huragan w znacznym stopniu uszkadza pokrycie dachowe. Używana jako magazyn soli do posypywania ulic, wypełniona śmieciami do wysokości paru metrów stanowiła naturalny, wielki gołębnik, pozbawiony wewnętrznych stropów i schodni.
W 1984 roku Klub Wysokogórski Trójmiasto, z inicjatywy ówczesnego Prezesa Krzysztofa Paula, zakupił niszczejący zabytek. W ciągu 16-tu miesięcy, społeczną pracą członków Klubu, przeprowadzono całkowitą renowację budynku.
Obecnie w Baszcie odbywają się spotkania klubowe, kursy, prezentacje, imprezy i warsztaty.
Wnętrze Baszty Białej – kondygnacje, na których odbywają się spotkania klubowe:
Biblioteczka Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto:
Od 2015 roku prowadzony jest remont Baszty, w ramach którego wykonano następujące prace:
- Izolacje poziome i pionowe fundamentów, dofinansowane przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku z kasy Gminy Miasta Gdańsk oraz przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku
- Wymiana instalacji elektrycznej wykonana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego
- Remont murów ceglanych, stolarki oraz elementów stalowych i drewnianych dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku oraz Gminy Miasta Gdańsk
- Remont pokrycia dachowego, więźby dachowej oraz wymiana instalacji odgromowej, wykonany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Gdańsk
- Remont elewacji dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku oraz Gminy Miasta Gdańsk
Ciekawy artykuł o Baszcie wraz z pięknymi zdjęciami ukazał się na stronie Gdańsk – Strefa Prestiżu.
Najstarsza znana rycina Jacoba Kabruna, przedstawiająca Basztę Białą, sprzed 1814 roku: