Zawody wspinaczkowe



Otwarte zawody wspinaczkowe KWT i PG 2024

Klub Wysokogórski Trójmiasto i Rektor Politechniki Gdańskiej zorganizowali drugą edycję otwartych zawodów wspinaczkowych, które odbyły się 20 stycznia 2024 roku na ściance wspinaczkowej Centrum Sportu Akademickiego PG.

Z okazji zawodów nakręcono łącznie 9 nowych dróg, za których stworzenie odpowiedzialni byli:

  • Łukasz Smagała – znany z poprzedniej edycji zawodów, jeden z najbardziej doświadczonych routesetterów w Polsce, często pełniący funkcję głównego konstruktora dróg PZA na zawodach rangi Pucharu i Mistrzostw Polski, a także mający na koncie układanie problemów na Pucharze Europy we wspinaczce sportowej.
  • Kuba Zeman – doświadczony trójmiejski routesetter, obecnie szef routesetterów gdańskiego Muralla. Jest także odpowiedzialny za kręcenie dróg na gdańskiej ściance Mono.
  • Kuba Jurek – chief routesetter oraz współwłaściciel Problem Bouldering. W 2017 roku uzyskał uprawnienia konstruktora dróg Polskiego Związku Alpinizmu. Aktywnie uczestniczy w organizacji imprez pokroju Mistrzostw Polski w boulderingu oraz innych wydarzeń pod sztandarem PZA.

Eliminacje odbyły się na 7 drogach eliminacyjnych pokonywanych w stylu FLASH z DOLNĄ asekuracją, w zakresie trudności VI/6a – VI.5/7c+. Przed startem eliminacji udostępniono nagrania przejść dróg. Drogi były ponumerowane od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Do finału dostało się 6 najlepszych zawodniczek i 6 najlepszych zawodników z rundy eliminacji.

Zawodnicy startowali w 3 grupach eliminacyjnych, w każdej czas wspinania wynosił 3 godziny. Limit osób na grupę wynosił 30 osób. Na każdej drodze można było oddać maksymalnie 1 próbę. Po odpadnięciu należało od razu zjechać bezpiecznie do podstawy ściany i zwolnić linę, aby wspinać mogła się kolejna osoba, po czym ustawić się w kolejce do kolejnej drogi. Nie było chwytów startowych/pozycji startowej na drogach (każdy mógł sięgnąć z ziemi do dowolnych chwytów na robionej przez siebie drodze). Start próby liczony był od momentu oderwania obydwu nóg od ziemi. Nie był liczony czas przejścia.

Na wszystkich drogach (6a, 6a+, 6b, 6c, 7a, 7b, 7c+) obecny był sędzia, który zapisywał wynik próby (pełen punkt za utrzymanie chwytu oraz plus za wykonanie ruchu do kolejnego chwytu).

Po wykonaniu wstawek w drogi eliminacyjne dla chętnych startujących w zawodach była możliwość wspinania się po pozostałych kilkudziesięciu drogach, dostępnych na obiekcie w ramach czasu przeznaczonego dla swojej grupy eliminacyjnej.

Do finału awansowało sześciu mężczyzn i sześć kobiet, którzy uzyskali najlepsze wyniki w rundzie eliminacyjnej. Wspinanie finałowe odbywało się w formule ON SIGHT na jednej drodze przygotowanej oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Finaliści przebywali w strefie izolacji, której zamknięcie nastąpiło o godzinie 20:00. Start był naprzemienny – kobieta/mężczyzna rozpoczynając od zawodników, którzy uzyskali najniższą liczbę punktów w eliminacjach. Punktacja przejścia dróg finałowych liczona była w formacie IFSC (liczony był też czas przejścia).

Zwycięzcy pozostałych kategorii zostali wyłonieni na podstawie końcowej klasyfikacji ustalonej wg zasad punktacji ogólnej.

Dla zwycięzców oraz finalistów poszczególnych kategorii przewidziane były nagrody rzeczowe oraz bony o łącznej wartości ponad 3000 zł. Ponadto po zakończonym finale, wśród wszystkich zawodników obecnych na sali rozlosowano upominki oraz bony o wartości 1200 zł do wykorzystania w sklepach ze sprzętem wspinaczkowym. Przyznanie nagrody wymagało obecności podczas losowania.

Więcej info: https://competit.pl/w/6794/

Wyniki:
Open Kobiety
1 Maja Ciesielska
2 Zofia Nadolska
3 Daria Nawój
4 Olha Kulish
5 Zoe Scheffler-Skupny
6 Zuzanna Augustis
Open Mężczyźni
1 Jakub Nadolski
2 Filip Maciaszczyk
3 Krzysztof Gołębiowski
4 Tomek Bielecki
5 Piotr Leo
6 Jan Borowski
7 Jarema Turski
KWT Kobiety
1 Ciesielska Maja
2 Nadolska Zofia
3 Scheffler-Skupny Zoe
KWT Mężczyźni
1 Borowski Jan
2 Turski Jarema
3 Józefiak Łukasz
PG Kobiety
1 Ziaja Emely
2 Habaj Julia
3 Cwalin Milena
PG Mężczyźni
1 Leo Piotr
2 Wasik Mateusz
3 Zbrożek Oskar

Otwarte zawody wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży 2023

W imieniu Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto serdecznie dziękujemy za udział w otwartych zawodach wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży, które odbyły się w dniu 18 listopada 2023 roku (sobota) na ściance wspinaczkowej MONO w Gdańsku.

Zawody były skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 roku życia. Staż wspinaczkowy nie był wymagany, więc startować mogły zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone.
Z okazji zawodów zostały nakręcone nowe drogi, za których ułożenie odpowiedzialni byli doświadczeni trójmiejscy routesetterzy.

 
✸✺✸✺✸ INFORMACJE OGÓLNE ✸✺✸✺✸

✫ TERMIN ZAWODÓW✫
18 listopada 2023 roku (sobota).

✫MIEJSCE ZAWODÓW✫
Ścianka wspinaczkowa MONO
Al. Grunwaldzka 411,
Gdańsk
https://maps.app.goo.gl/hWs1xA3Zp3icqsSj6
 

✫WARUNKI UCZESTNICTWA✫
W zawodach mogą uczestniczyć osoby, które:
• zapoznały się z Regulaminem zawodów oraz zaakceptowały jego warunki;
• posiadają polisę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków;
• dokonały zgłoszenia;
• dostarczą przed zawodami zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na start w zawodach i publikację wizerunku;
• w dniu zawodów zjawią się z uprzężą wspinaczkową i obuwiem wspinaczkowym co najmniej 30 minut przed startem wybranej grupy startowej.

✫OPŁATA STARTOWA✫

Opłata startowa wynosi 0zł.

✫KATEGORIE✫
Zawody skierowane są dla wspinaczy na każdym poziomie.

Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w kategoriach:
• Dzieci młodsze – dziewczyny (DM) – 6-9 lat
• Dzieci młodsze – chłopcy (DM) – 6-9 lat
• Dzieci – dziewczyny (D) – 10-11 lat
• Dzieci – chłopcy (D) – 10-11 lat
• Młodziki – dziewczyny (M) – 12-13 lat
• Młodziki – chłopcy (M) – 12-13 lat
• Juniorzy Młodsi – dziewczyny (JM) – 14-15 lat
• Juniorzy Młodsi – chłopcy (JM) – 14-15 lat
• Juniorzy – dziewczyny (J) – 16-17 lat
• Juniorzy – chłopcy (J) – 16-17 lat

✫FORMUŁA I PRZEBIEG ZAWODÓW✫
Przebieg zawodów

Zawody odbędą się na 10 drogach wspinaczkowych z czego 9 dróg pokonywanych będzie z GÓRNĄ asekuracją „na wędkę” oraz 1 droga będzie pokonywana z DOLNĄ asekuracją, z czego najłatwiejsza to IV (4), a najtrudniejsza to VI.3 (7a). Drogi będą ponumerowane od najłatwiejszej do najtrudniejszej.
Zawodnicy będą startować w 2 grupach eliminacyjnych, w każdej czas wspinania wyniesie 4 godziny. Na każdej drodze będzie można oddać maksymalnie 1 próbę. Po odpadnięciu nie można będzie „patentować” dróg – należy od razu zjechać bezpiecznie do podstawy ściany i zwolnić linę, aby wspinać mogła się kolejna osoba, po czym ustawić się w kolejce do innej drogi. Nie będzie chwytów startowych/pozycji startowej na drogach (każdy będzie mógł sięgnąć z ziemi do dowolnych chwytów na robionej przez siebie drodze). Start próby będzie liczony od momentu oderwania obydwu nóg od ziemi. Czas przejścia będzie liczony jedynie na najtrudniejszej drodze (7a). Organizator zawodów zapewni doświadczonych asekurantów na wszystkich drogach wspinaczkowych.
 
Zasady punktacji ogólnej:
Punktacja na wszystkich drogach będzie liczona wg następujący zasad:
BONUS – przytrzymanie ręką chwytu na danej drodze oznaczonego literką B – 1 pkt.
TOP – przytrzymanie ręką ostatniego chwytu na danej drodze – 2 pkt
Na najtrudniejszej drodze (7a) będzie liczony także czas przejścia.
W punktacji ogólnej liczyć będą się po kolei:
• Suma punktów z 10 dróg.
• W razie remisu o kolejności zadecyduje czas przejścia najtrudniejszej drogi.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów i ostateczną interpretacją wyników będą czuwać sędziowie

✫HARMONOGRAM ZAWODÓW✫
• 8:00 – otwarcie biura zawodów
• 9:00-13:00 – start pierwszej grupy eliminacyjnej
• 13:30 – 17:30 – start drugiej grupy eliminacyjnej
• 18:30 – ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów
✫NAGRODY✫
Zawodnikom i zawodniczkom uczestniczącym w zawodach przyznane zostaną następujące nagrody:
• Puchary dla zwycięzców w każdej kategorii,
• Dyplomy dla pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii,
• Pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników zawodów.

Ponadto po ogłoszeniu wyników, jak i podczas trwania zawodów wśród wszystkich zawodników obecnych na sali rozlosowane zostaną nagrody. Przyznanie nagrody wymaga obecności podczas losowania.

✫WSPÓŁPRACA✫
✸Mono https://monoclimb.pl

✫SPONSORZY✫
✸Climbtop https://tinyurl.com/mapv3ckw
✸Grimpado Boulder Studio http://www.grimpado.pl
✸Mono https://monoclimb.pl
✸Problem Bouldering https://www.problembouldering.pl/
✸Triblok https://www.facebook.com/CWTriblok
  
✫KONTAKT DO ORGANIZATORÓW✫
Maciej Przedpełski KWT
zawody@kwtrojmiasto.pl

Otwarte zawody wspinaczkowe KWT i PG 2023

W sobotę 28 stycznia odbyła się pierwsza edycja Otwartych Zawodów Wspinaczkowych pod patronatem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto i Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Zawody odbyły się na ścianie wspinaczkowej w hali sportowej Politechniki Gdańskiej, która zgromadziła sporą grupę zawodników. Łącznie wystartowało 44 mężczyzn i 25 kobiet. Drogi nakręcone zostały przez dwóch doświadczonych routesetterów, Łukasza Smagałę i Longina Rudnickiego. Całość profesjonalną konferansjerką umilał Kamil Bocheński. Natomiast sędzią głównym zawodów został Artur Polański.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 9:00 od startu zawodników z pierwszej grupy eliminacyjnej. Uczestnicy do pokonania mieli 6 dróg eliminacyjnych z dolną asekuracją, z czego najłatwiejsza to V, a najtrudniejsza to VI.5+.  Zawodnicy startowali w 2 grupach eliminacyjnych, w każdej czas wspinania wynosił po 3 godziny. Na każdej drodze można było oddać maksymalnie 2 próby.

Do finału według planu miało się dostać się 6 najlepszych zawodniczek i 6 najlepszych zawodników z eliminacji, jednak z uwagi na remisowy wynik na miejscu szóstym do finału mężczyzn weszło łącznie 7 zawodników. Finały odbyły się w formule OS, rozgrywały się na dwóch oddzielnych drogach finałowych: damskiej i męskiej. Dopisała nam również publiczność, podczas finałowej rozgrywki dopingowała duża grupa zebranych na trybunach kibiców.

Wyniki finału kobiet:

  1. Maja Ciesielska KWT
  2. Zosia Dobrzańska
  3. Zuzanna Augustis KWT
  4. Karolina Wojtaszek PG
  5. Julia Habaj PG
  6. Aleksandra Jozefiak

Wyniki finału mężczyzn:

  1. Jakub Nadolski Zawod PG
  2. Jakub Zeman KWT
  3. Tomasz Bielecki
  4. Piotr Leo KWT i PG
  5. Marcin Kraszewski KWT
  6. Jarema Turski KWT
  7. Marcel Schally-Kacprzak KWT

Ogromne gratulacje dla zwycięzców Mai Ciesielskiej i Jakuba Nadolskiego oraz pozostałych finalistów. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy wykazali się ogromnym hartem ducha oraz przyczynili się do zbudowania fantastycznej atmosfery, którą mamy nadzieję, uda się odtworzyć przy następnej edycji.

Pomysłodawcą zawodów był Maciej Przedpełski, ale impreza nie udałaby się bez pomocy wielu zaangażowanych w nią osób z Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto oraz Pani Barbary Gramackiej z ramienia Politechniki Gdańskiej.  Za co wszystkim serdecznie dziękujemy.

Podziękowania należą się również naszym sponsorom: Tuttu Gdańsk, Polarsport, Murral, Wspinalnia Alfa, Elewator, Problem bouldering oraz Grimpado. Dziękujemy również  firmie Competit, dzięki której rejestracja za zawody przebiegała szybko i sprawnie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Miasto Gdańsk natomiast medialny.

Galeria zdjęć

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia!

Cykl zawodów – Grand Prix KWT

W latach 2010 – 2015 Klub Wysokogórski Trójmiasto organizował Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa. Zwycięzcy otrzymywali tytuł „Bartosa roku”. Zgodnie z decyzją Walnego Zebrania Członków KWT od roku 2016 najlepszego wspinacza w klubie ma wyłonić cały cykl zawodów określany mianem Grand Prix KWT. W planie zwyczajowo mają być zawody bulderowe, zawody drytoolowe oraz rywalizacja we wspinaczce klasycznej w prowadzeniu na trudność. Dodatkowo w ramach popularyzacji rejonu może odbyć się również piknik w Lubonicach.

Grand Prix KWT 2018/19

Zwycięzcami III edycji klubowego cyklu zawodów zostali:

  • Agnieszka Leder
  • Rafał Samól

Grand Prix KWT 2017/18

Zwycięzcami II edycji klubowego cyklu zawodów zostali:

    • Agnieszka Orpel
    • Paweł Iwaniuk

Grand Prix KWT 2016

I edycja klubowego cyklu zawodów decyzją Zarządu została przerwana, a jej wyniki anulowane. Na prowadzeniu wówczas znajdowali się:

  • Agnieszka Orpel
  • Kuba Szumiło

Bartosy 2015

VI Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa

Tytuł „Bartos roku 2015” otrzymali:

  • Joanna Tuczyńska
  • Kuba Szumiło

Bartosy 2014

V Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa

Tytuł „Bartos roku 2014” otrzymali:

  • Kuba Szumiło
  • Małgorzata Jurewicz

Bartosy 2013

IV Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa

Tytuł „Bartos roku 2013” otrzymali:

  • Dariusz Purzycki
  • Ewelina Potulska

Bartosy 2012

III Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa

Tytuł „Bartos roku 2012” otrzymali:

  • Marcin Kraszewski
  • Ewelina Potulska

Bartosy 2011

II Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa

Tytuł „Bartos roku 2011” otrzymali:

  • Artur Kraszewski
  • Katarzyna Turska

Bartosy 2010

I Zawody Wspinaczkowe im. Janusza Bartosa

Tytuł „Bartos roku 2010” otrzymali:

  • Artur Kraszewski
  • Jolanta Kraszewska

Janusz Bartos (ur. 1955r.) rozpoczął przygodę wspinaczkową w 1975 roku. W tym samym roku został Członkiem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto (na owy czas z siedzibą w Gdyni). Miał talent do trudnych wspinaczek skałkowych. Dużo wspinał się na murkach, odkrył – do celów wspinaczkowych – wieżę koło mostu wantowego, teraz zwaną Wieżą Bartosa. Poprowadził tam trudne drogi klasyczne i hakowe, latem i zimą. Wspinanie traktował nie jak trening, ale jako cel sam w sobie. Był pomysłodawcą , organizatorem i w ogromnej mierze wykonawcą ściany wspinaczkowej na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Szkolił kursantów, został instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Wielu jego uczniów zostało dobrymi wspinaczami. Dla wszystkich swoich kursantów – guru.

Wspinał się dużo w Tatrach, zarówno latem i zimą, przechodząc bardzo trudne drogi. Między innymi dokonał jednego z pierwszych przejść zimowych drogi Czok-Kiełkowski na Kazalnicy. Trudno wymienić wszystkie ciekawe drogi, które przeszedł, ale do najważniejszych należą: Mały Młynarz: Kolorowe Sny,1979, droga Dziadka na Młynarczyku, 1979,Orłowskiego na Galerii Gankowej –wszystkie trzy z Markiem Czachorem.

W 1980 roku wziął udział w obozie klubowym w Alpach Szwajcarskich, gdzie zrobił drogę Cassina na Piz Badile. Rok później w trakcie klubowej wyprawy na Arjunę (6230) w Himalajach Kisthwaru dokonał wraz z dwoma kolegami pierwszego wejścia na jej południowy wierzchołek.

W 1987 roku brał udział w wyprawie na Langsisa Ri w Himalajach Langtang.

Po tym okresie praca zawodowa i obowiązki rodzinne trochę zahamowały Jego aktywność wspinaczkową, ale zawsze pozostawał w kontakcie z partnerami od liny, środowiskiem wspinaczkowym i Klubem.

W wieku 35 lat przeszedł zawał serca. Tym niemniej, po rekonwalescencji znów się sporadycznie wspinał. W ostatnich latach życia, co roku jeździł w Dolomity ze swym przyjacielem, doskonałym wspinaczem Ryśkiem Doroszem (mieszka w Niemczech). W czasie takiego wyjazdu, w roku 2000, zmarł w ścianie podczas wspinaczki w masywie Tre Cima.

Scroll to Top