Klubowy Kurs Wspinaczkowy

Klubowy Kurs Wspinaczkowy jest prowadzony przez KWT od ponad sześćdziesięciu lat. Szkolenie to obejmuje rozległy zakres wiedzy związanej z górami i wspinaczką. 

Na kurs zapraszamy zarówno doświadczonych turystów górskich jak i wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami i wspinaniem.

START: 7 listopad 2024

Klubowy Kurs Wspinaczkowy składa się z 3 części:

1. Teoria – to cykl około 20 wykładów i warsztatów, a jej celem jest zapoznanie kursantów z szerokim spektrum wiedzy wspinaczkowej: od treningu sportowego, sprzętu wspinaczkowego i jego użycia poprzez zagadnienia związane z eksploracją górskich ścian: techniki asekuracji, taktyka wspinania, biwakowanie, terenoznawstwo, poruszanie się po lodowcu czy zagrożenia związane ze wspinaczką, aż do historii alpinizmu, topografii Tatr, medycyny i etyki górskiej.

Wykłady odbywają się zazwyczaj w każdy czwartek (sporadycznie w piątek) o godz. 18:00 w siedzibie Klubu – Baszcie Białej w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 3 i trwają 1,5-2 godziny. Wykłady prowadzone są przez Instruktorów PZA i Instruktorów Sportu o specjalności wspinaczka oraz specjalistów (przyrodników, geologów, lekarzy, meteorologów, a także  himalaistów i alpinistów z wieloletnim doświadczeniem wspinaczkowym).

2. Praktyka I – równolegle z teorią prowadzona jest nauka wspinania z górną asekuracją (na wędkę) w ramach spotkań na ściance Alfa Centrum oraz MONO. Jako kursant ponosisz jedynie koszt wejściówki na ściankę wspinaczkową.

Pierwsze  treningi odbywają się pod ścisłą opieką Instruktora PZA lub Instruktora Sportu o specjalności wspinaczka i będą odbywały się w niedzielę lub wtorek (będą obowiązywały zapisy do jednej z tych grup, do Ciebie należy wybór, czy przychodzisz na trening w niedzielę, czy we wtorek). Trening na ściance trwa około 2 h i odbywa się w godzinach wieczornych. Od początku 2025 roku treningi będą odbywały się już tylko we wtorki. Obligatoryjnie należy odbyć minimum 5 tych treningów aby móc przejść do drugiej części praktyczne

3. Praktyka II – nauka wspinania z dolną asekuracją (prowadzenia) po drogach ubezpieczonych, realizowana przez Instruktorów PZA i Instruktorów Sportu o Specjalności Wspinaczka.

Są to 4 spotkania w małych, maksymalnie 6-osobowych grupach. Każde spotkanie trwa minimum 2,5 godziny. Spotkania odbędą się na sztucznych obiektach wspinaczkowych. Zapisy będą przyjmowane w trakcie trwania zajęć teoretycznych.

Na praktycznej części drugiej nauczysz się tego, co należy wiedzieć i umieć, aby bezpiecznie prowadzić drogi (wspinać się z dolną asekuracją) na sztucznych ściankach i w skałkach, po drogach ubezpieczonych stałą asekuracją, poznasz bardziej zaawansowane techniki wspinaczkowe, nauczysz się zjazdów i podchodzenia po linie.

WAŻNE: warunkiem przystąpienia do części praktycznej II jest udział w przynajmniej 5 wtorkowych spotkaniach na ściance wspinaczkowej Alfa Centrum. Po odbyciu części praktycznej i zaliczeniu jej przez instruktora prowadzącego, a przed swoją pierwszą wizytą w skałach konieczne będzie utrwalenie sobie zdobytej wiedzy (minimum to kolejne 5 wizyt na ściance, podczas której samodzielnie będziecie ćwiczyć wspinanie z dolną asekuracją i przewiązywanie się przez stanowisko).

Kurs kończy się wyjazdem na Wspinaczkowy Biwak Integracyjny, który zwyczajowo odbywa się w ostatni weekend maja lub pierwszy weekend czerwca 2025 roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Wykłady, jak i zajęcia praktyczne na ściance Alfa i MONO ruszą na początku listopada 2024r.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail:  kurs@kwtrojmiasto.pl

Ile to kosztuje?

  • 1100 zł. – za część teoretyczna Kursu. Płatność musi nastąpić przed rozpoczęciem kursu poprzez system rejestracji. Weź pod uwagę to, że liczba uczestników Kursu jest ograniczona do 65 osób. Zwlekanie z zapłatą może spowodować, że nie będzie już dla Ciebie wolnego miejsca
  • 350 zł – za część praktyczną II, płatne na pierwszych zajęciach. Rozliczenie następuje bezpośrednio z instruktorem. Do kwoty tej należy doliczyć koszt wejściówki na ściankę wspinaczkową.
  • wejściówka na ściankę wspinaczkową Alfa lub MONO, zgodnie z cennikiem ścianki

FAQ

1. Co będę umiał po skończeniu tego Kursu?

 Jeśli weźmiesz udział w części teoretycznej oraz praktycznej i będziesz regularnie brał udział we wtorkowych treningach na Alfie, nauczysz się samodzielnie wspinać na sztucznych ściankach i w skałach na jednowyciągowych drogach sportowych, czyli wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne, zarówno z górną jak i z dolną asekuracją. Poszerzysz swoją wiedzę ogólną na temat bezpiecznego poruszania się po górach. Poznasz ludzi, zarówno innych uczestników kursu, jak i bardziej doświadczonych klubowiczów, z którymi będziesz mógł później rozwijać swoją wspinaczkową i górską pasję.

Jeżeli uznamy, że opanowałeś biegle materiał kursowy, zarekomendujemy Cię na kurs skałkowy, który:

  • zostanie skrócony do 4 dni – bez nauki wspinania po drogach ubezpieczonych albo
  • odbędzie się w pełnym wymiarze czasu – 6 dni, bez nauki wspinania po drogach ubezpieczonych, za to będzie zawierał dodatkowe elementy (wspinanie w piaskowcu, rozszerzona część nauki wspinania tradowego itp.)

Zaoszczędzisz swój czas, swoje pieniądze i nerwy instruktora, ponieważ jadąc na kurs skałkowy:

  • będziesz wiedział, że na pewno tego chcesz
  • będziesz posiadał bardzo solidne fundamenty
  • czas poświęcisz na naukę rzeczy trudniejszych niż ubieranie uprzęży
  • nauczysz się 10 razy tyle, co „świeżak”

2. Nie chcę się wspinać, czy mogę wziąć udział tylko w części teoretycznej Kursu?

Możesz! Ale musisz pamiętać, że pierwszeństwo w Kursie mają osoby, które są zdecydowane poznać tajniki wspinania i wziął udział w części praktycznej Kursu. Po skończeniu wyłącznie części teoretycznej nie będziesz mógł przystąpić do egzaminu końcowego, a podczas biwaku pokursowego będziesz mógł wspinać się wyłącznie „na wędkę” asekurowany przez osobę z doświadczeniem.

 3. Czy po skończeniu Kursu będą mógł samodzielnie wspinać się w górach?

Nie!

Po ukończeniu Kursu zdobędziesz kwalifikacje do wspinaczki po jednowyciągowych drogach ubezpieczonych. Nie będziesz miał kwalifikacji do wspinaczki po drogach wielowyciągowych, ani po drogach na własnej asekuracji, ani tym bardziej w górach. Udział w wykładach pozwoli Ci jednak poszerzyć swoją wiedzę na różne tematy związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym poruszaniem się po górach.

4. Kiedy odbywają się zajęcia teoretyczne?

Zajęcia teoretyczne odbywają się w czwartki o godz. 18.00 (z wyłączeniem okresów świątecznych i dni wolnych od pracy) i trwają około 1,5-2 godziny. Sporadycznie wykład może zostać przesunięty na piątek. Nie podajemy ścisłego harmonogramu zajęć przed rozpoczęciem Kursu. Temat wykładu będzie podawany z tygodniowym wyprzedzeniem na zamkniętej grupie kursowej na Facebooku oraz na stronie www.kwtrojmiasto.pl

5. Kiedy odbędą się zajęcia praktyczne?

Zajęcia praktyczne I odbywają się cyklicznie co tydzień, we wtorki lub niedziele. Na zajęcia obowiązywać będą zapisy z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w grupach. Spokojnie! Każdy uczestnik będzie miał możliwość odbycia wystarczającej liczby treningów pod okiem instruktorów, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsca na trójmiejskich obiektach wspinaczkowych, musimy rozłożyć treningi w czasie.

Pierwsze zajęcia praktyczne II będą mogły odbyć się najwcześniej w styczniu. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej II  jest udział w przynajmniej pięciu wtorkowych lub niedzielnych spotkaniach na ściance wspinaczkowej, czyli zajęciach praktycznych I. Szczegółowe terminy spotkań przedstawia prowadzący instruktor.

6. Czym jest biwak pokursowy?

Klubowy Kurs Wspinaczkowy kończy się biwakiem, na który zazwyczaj przyjeżdża około 90 kursantów i klubowiczów. Biwak ten odbywa się na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w pierwszy weekend czerwca.  To doskonały czas na wymianę doświadczeń, zabawę i integrację.  Podczas biwaku będziesz miał możliwość powspinać się w skale pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, sprawdzić umiejętności, jakie nabyłeś podczas naszego szkolenia i przystąpić do egzaminu końcowego. Jeśli jednak nie uczestniczyłeś w zajęciach  na Alfie lub MONO i nie wziąłeś udziału w części praktycznej kursu (ani nie przeszedłeś kursu skałkowego czy kursu po drogach ubezpieczonych we własnym zakresie), to nie będzie miał możliwości wspinania się z asekuracją dolną ani asekurowania innych.

7. Nigdy nie miałem do czynienia ze wspinaczką, nie chodziłem po górach, nie jestem Klubowiczem. Czy mimo to mogę wziąć udział w Kursie?

Oczywiście! Na Klubowy Kurs Wspinaczkowy zapraszamy zarówno doświadczonych turystów górskich jak i wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami i wspinaniem. Nie musisz być Klubowiczem, żeby wziąć udział w Kursie. Kurs jest dedykowany przede wszystkim osobom spoza Klubu choć zapraszamy również klubowiczów.

8. Jestem niepełnoletni, czy mogę wziąć udział w Kursie?

Osoby niepełnoletnie, od szesnastego roku życia, mogą zapisać się na szkolenie za zgodą rodziców.

9. Kiedy odbywają się egzaminy końcowe?

Egzaminy końcowe odbędą się podczas biwaku pokursowego na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej na początku czerwca. Dla osób, które nie będą mogły pojechać na biwak, zostanie zorganizowany dodatkowy termin egzaminów, który odbędzie się w Baszcie Białej. Warunkiem przystąpienia do egzaminu będzie odbycie zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej Kursu.

10. Czy sprawdzana jest lista obecności podczas wykładów?

Nie sprawdzamy listy obecności. Te wykłady są dla Ciebie i od tylko od Ciebie zależy, czy chcesz w nich wziąć udział czy nie. Pamiętaj jednak, że podczas egzaminu będzie sprawdzana wiedza przekazana na wykładach.

11. Jakich nauczę się węzłów?

Kluczka, wyblinka, półwyblinka, ósemka, flagowy, węzły do łączenia lin i taśm (podwójny zderzakowy, taśmowy), węzły samozaciskowe: bloker, prusik, francuz.

Program części teoretycznej

  • Spotkanie organizacyjne
  • Rodzaje aktywności wspinaczkowej
  • Teoria asekuracji
  • Węzły stosowane we wspinaczce
  • Stanowiska i technika asekuracji
  • Zagrożenia związane ze wspinaniem
  • Lawiny
  • Pierwsza pomoc, medycyna górska 
  • Biwakowanie w górach i poruszanie się po lodowcu
  • Formacje skalne i schematy dróg wspinaczkowych
  • Rejony wspinaczkowe, Style wspinania i skale wycen.
  • Analiza wypadków w górach
  • Sprzęt wspinaczkowy podstawowy
  • Sprzęt wspinaczkowy zimowy
  • Trening we wspinaczce sportowej
  • Topografia Tatr
  • Historia alpinizmu i taternictwa
  • Egzaminy końcowe

Praktyka I:

  • nauka rozgrzewki
  • wspinanie na wędkę (z górną asekuracją)
  • nauka asekuracji
  • podstawowe techniki wspinania
  • używanie podstawowego sprzętu wspinaczkowego

Praktyka II:

  • budowa podstawowych stanowisk
  • prowadzenie (wspinanie z dolną asekuracją)
  • asekuracja
  • przewiązywanie się przez stanowisko do zjazdu
  • zaawansowane techniki wspinania
  • używanie sprzętu wspinaczkowego
  • zjazdy na linie
  • podchodzenie na linie

Ważne informacje:

Zapisy na kurs już się zakończyły! Jeśli chcesz jeszcze dołączyć, skontaktuj się z organizatorami: kurs@kwtrojmiasto.pl!

Scroll to Top