Klubowy Kurs Wspinaczkowy

Klubowy Kurs Wspinaczkowy jest prowadzony przez KWT od ponad sześćdziesięciu lat. Szkolenie to obejmuje rozległy zakres wiedzy związanej z górami i wspinaczką. Na kurs zapraszamy zarówno doświadczonych turystów górskich jak i wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami i wspinaniem.

 

LINK DO ZAPISÓW👉  system rejestracji

Klubowy Kurs Wspinaczkowy składa się z 3 części:

 

1. Teoria – to cykl około 20 wykładów i warsztatów, a jej celem jest zapoznanie kursantów z szerokim spektrum wiedzy wspinaczkowej: od treningu sportowego, sprzętu wspinaczkowego i jego użycia poprzez zagadnienia związane z eksploracją górskich ścian: techniki asekuracji, taktyka wspinania, biwakowanie, terenoznawstwo, poruszanie się po lodowcu czy zagrożenia związane ze wspinaczką, aż do historii alpinizmu, topografii Tatr, medycyny i etyki górskiej.

Wykłady odbywają się zazwyczaj w każdy czwartek (sporadycznie w piątek) o godz. 18:00 w siedzibie Klubu – Baszcie Białej w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 3 i trwają 1,5-2 godziny. Wykłady prowadzone są przez Instruktorów PZA i Instruktorów Sportu o specjalności wspinaczka oraz specjalistów (przyrodników, geologów, lekarzy, meteorologów, a także  himalaistów i alpinistów z wieloletnim doświadczeniem wspinaczkowym).

 

Praktyka 1 – nauka wspinania z górną asekuracją (na wędkę) w ramach wtorkowych spotkań na ściance Alfa Centrum. W okresie od listopada do maja koszt wejściówki na te zajęcia wynosi 5 zł.

Pierwsze  treningi odbywają się pod ścisłą opieką Instruktora PZA lub Instruktora Sportu o specjalności wspinaczka, kolejne to głównie wspinanie samodzielne. Obligatoryjnie należy odbyć minimum 5 tych treningów aby móc przejść do części praktycznej 2.

 

Praktyka 2 – nauka wspinania z dolną asekuracją (prowadzenia) po drogach ubezpieczonych, realizowana przez Instruktorów PZA i Instruktorów Sportu o Specjalności Wspinaczka.

Są to 4 spotkania w małych, maksymalnie 6-osobowych grupach. Każde spotkanie trwa minimum 2,5 godziny. 3 spotkania odbędą się na sztucznych obiektach wspinaczkowych, zaś ostatnie będzie miało miejsce na moście w Rutkach koło Żukowa lub na Pachołku w Gdańsku/Oliwie i będzie obejmować ćwiczenia ze zjazdów i podchodzenia na linie. Zapisy będą przyjmowane w trakcie trwania zajęć teoretycznych.

Na części praktycznej 2 nauczysz się tego, co należy wiedzieć i umieć, aby bezpiecznie prowadzić drogi (wspinać się z dolną asekuracją) na sztucznych ściankach i w skałkach, po drogach ubezpieczonych stałą asekuracją oraz poznasz bardziej zaawansowane techniki wspinaczkowej.

WAŻNE: warunkiem przystąpienia do części praktycznej 2 jest udział w przynajmniej 5 wtorkowych spotkaniach na ściance wspinaczkowej Alfa Centrum. Po odbyciu części praktycznej i zaliczeniu jej przez instruktora prowadzącego, a przed swoją pierwszą wizytą w skałach konieczne będzie utrwalenie sobie zdobytej wiedzy (minimum to kolejne 5 wizyt na ściance, podczas której samodzielnie będziecie ćwiczyć wspinanie z dolną asekuracją i przewiązywanie się przez stanowisko).

 

 

fot: Marcin Kraszewski
fot: Marcin Kraszewski

Na wiosnę dla chętnych będą również organizowane fakultatywne warsztaty z autoratownictwa, które odbędą się na moście w Rutkach koło Żukowa w małych, maksymalnie 6-osobowych grupach. W zajęciach tych będą mogły wziąć udział osoby, które odbyły część praktyczną, bądź posiadają wiedzę na temat technik asekuracji zdobytą wcześniej (np. odbyły już wcześniej kurs skałkowy lub podstawowy kurs wspinaczki na drogach ubezpieczonych).

Kurs kończy się wyjazdem na Wspinaczkowy Biwak Integracyjny, który odbędzie się w ostatni weekend maja lub pierwszy weekend czerwca 2023 roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 3 listopada 2022 roku o godzinie 18:00.

Pierwszy wykład odbędzie się 10 listopada 2022 roku.

Pierwsze zajęcia praktyczne na ściance Alfa odbędą się 8 listopada 2022 r.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: kurs@kwtrojmiasto.pl

 

Ile to kosztuje?

590 zł. – za część teoretyczna Kursu. Płatność musi nastąpić przed rozpoczęciem kursu poprzez system rejestracji Competit lub bezpośrednio na rachunek bankowy Klubu. Weź pod uwagę to, że liczba uczestników Kursu jest ograniczona do 65 osób. Zwlekanie z zapłatą może spowodować, że nie będzie już dla Ciebie wolnego miejsca

5 zł – za jedno wejście na ściankę Alfa na zajęcia z instruktorem – nauka wspinania „na wędkę” w ramach części praktycznej 1

350 zł – za część praktyczną 2, płatne na pierwszych zajęciach. Rozliczenie następuje bezpośrednio z instruktorem.

100 zł – za zajęcia z autoratownictwa, płatne w dniu warsztatów. Rozliczenie następuje bezpośrednio z instruktorem.

 

FAQ

1. Co będę umiał po skończeniu tego Kursu?

 Jeśli weźmiesz udział w części teoretycznej oraz praktycznej i będziesz regularnie brał udział we wtorkowych treningach na Alfie, nauczysz się samodzielnie wspinać na sztucznych ściankach i w skałach na jednowyciągowych drogach sportowych, czyli wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne, zarówno z górną jak i z dolną asekuracją. Poszerzysz swoją wiedzę ogólną na temat bezpiecznego poruszania się po górach. Poznasz ludzi, zarówno innych uczestników kursu, jak i bardziej doświadczonych klubowiczów, z którymi będziesz mógł później rozwijać swoją wspinaczkową i górską pasję.

Jeżeli uznamy, że opanowałeś biegle materiał kursowy, zarekomendujemy Cię na kurs skałkowy, który:

 • zostanie skrócony do 4 dni – bez nauki wspinania po drogach ubezpieczonych albo
 • odbędzie się w pełnym wymiarze czasu – 6 dni, bez nauki wspinania po drogach ubezpieczonych, za to będzie zawierał dodatkowe elementy (wspinanie w piaskowcu, rozszerzona część nauki wspinania tradowego itp.)

Zaoszczędzisz swój czas, swoje pieniądze i nerwy instruktora, ponieważ jadąc na kurs skałkowy:

 • będziesz wiedział, że na pewno tego chcesz
 • będziesz posiadał bardzo solidne fundamenty
 • czas poświęcisz na naukę rzeczy trudniejszych niż ubieranie uprzęży
 • nauczysz się 10 razy tyle, co „świeżak”

2. Nie chcę się wspinać, czy mogę wziąć udział tylko w części teoretycznej Kursu?

Możesz! Ale musisz pamiętać, że pierwszeństwo w Kursie mają osoby, które są zdecydowane poznać tajniki wspinania i wziął udział w części praktycznej Kursu. Po skończeniu wyłącznie części teoretycznej nie będziesz mógł przystąpić do egzaminu końcowego, a podczas biwaku pokursowego będziesz mógł wspinać się wyłącznie „na wędkę” asekurowany przez osobę z doświadczeniem.

 3. Czy po skończeniu Kursu będą mógł samodzielnie wspinać się w górach?

Nie!

Po ukończeniu Kursu zdobędziesz kwalifikacje do wspinaczki po jednowyciągowych drogach ubezpieczonych. Nie będziesz miał kwalifikacji do wspinaczki po drogach wielowyciągowych, ani po drogach na własnej asekuracji, ani tym bardziej w górach. Udział w wykładach pozwoli Ci jednak poszerzyć swoją wiedzę na różne tematy związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym poruszaniem się po górach.

4. Kiedy odbywają się zajęcia teoretyczne?

Zajęcia teoretyczne odbywają się w czwartki o godz. 18.00 (z wyłączeniem okresów świątecznych i dni wolnych od pracy) i trwają około 1,5-2 godziny. Sporadycznie wykład może zostać przesunięty na piątek. Nie podajemy ścisłego harmonogramu zajęć przed rozpoczęciem Kursu. Temat wykładu będzie podawany z tygodniowym wyprzedzeniem na zamkniętej grupie kursowej na Facebooku oraz na stronie www.kwtrojmiasto.pl

5. Kiedy odbędą się zajęcia praktyczne?

Pierwsze zajęcia praktyczne 1 odbywają się cyklicznie co tydzień zaczynając od pierwszego wtorku po spotkaniu organizacyjnym.

Pierwsze zajęcia praktyczne 2 będą mogły odbyć się najwcześniej w grudniu. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej 2  jest udział w przynajmniej 5 wtorkowych spotkaniach na ściance wspinaczkowej Alfa Centrum czyli zajęciach praktycznych 1. Szczegółowe terminy spotkań przedstawia prowadzący instruktor.

6. Czym jest biwak pokursowy?

Klubowy Kurs Wspinaczkowy kończy się biwakiem, na który zazwyczaj przyjeżdża około 90 kursantów i klubowiczów. Biwak ten odbywa się na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w pierwszy weekend czerwca.  To doskonały czas na wymianę doświadczeń, zabawę i integrację.  Podczas biwaku będziesz miał możliwość powspinać się w skale pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, sprawdzić umiejętności, jakie nabyłeś podczas naszego szkolenia i przystąpić do egzaminu końcowego. Jeśli jednak nie uczestniczyłeś w zajęciach wtorkowych na Alfie i nie wziąłeś udziału w części praktycznej kursu (ani nie przeszedłeś kursu skałkowego czy kursu po drogach ubezpieczonych we własnym zakresie), to nie będzie miał możliwości wspinania się z asekuracją dolną ani asekurowania innych.

7. Nigdy nie miałem do czynienia ze wspinaczką, nie chodziłem po górach, nie jestem Klubowiczem. Czy mimo to mogę wziąć udział w Kursie?

Oczywiście! Na Klubowy Kurs Wspinaczkowy zapraszamy zarówno doświadczonych turystów górskich jak i wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami i wspinaniem. Nie musisz być Klubowiczem, żeby wziąć udział w Kursie. Kurs jest dedykowany przede wszystkim osobom spoza Klubu choć zapraszamy również klubowiczów.

8. Jestem niepełnoletni, czy mogę wziąć udział w Kursie?

Osoby niepełnoletnie, od szesnastego roku życia, mogą zapisać się na szkolenie za zgodą rodziców.

9. Kiedy odbywają się egzaminy końcowe?

Egzaminy końcowe odbędą się podczas biwaku pokursowego na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej na początku czerwca. Dla osób, które nie będą mogły pojechać na biwak, zostanie zorganizowany dodatkowy termin egzaminów, który odbędzie się w Baszcie Białej. Warunkiem przystąpienia do egzaminu będzie odbycie zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej Kursu.

10. Czy sprawdzana jest lista obecności podczas wykładów?

Nie sprawdzamy listy obecności 🙂 Te wykłady są dla Ciebie i od tylko od Ciebie zależy, czy chcesz w nich wziąć udział czy nie. Pamiętaj jednak, że podczas egzaminu będzie sprawdzana wiedza przekazana na wykładach.

11. Jakich nauczę się węzłów?

Kluczka, wyblinka, półwyblinka, ósemka, flagowy, węzły do łączenia lin i taśm (podwójny zderzakowy, taśmowy), węzły samozaciskowe: bloker, prusik, francuz.

 

fot: Michał Romasiuk
fot: Bartosz Żukowski
fot: Joanna Buława

Program części teoretycznej

 • Spotkanie organizacyjne
 • Rodzaje aktywności wspinaczkowej
 • Etyka wspinaczkowa
 • Teoria asekuracji
 • Węzły stosowane we wspinaczce
 • Stanowiska i technika asekuracji
 • Zagrożenia związane ze wspinaniem
 • Lawiny
 • Organizacja wypraw wysokogórskich
 • Pierwsza pomoc, medycyna górska
 • Biwakowanie w górach i poruszanie się po lodowcu
 • Formacje skalne i schematy dróg wspinaczkowych
 • Rejony wspinaczkowe, Style wspinania i skale wycen.
 • Analiza wypadków w górach
 • Taktyka wspinaczki
 • Sprzęt wspinaczkowy
 • Sprzęt wspinaczkowy zimowy
 • Trening we wspinaczce sportowej
 • Topografia Tatr
 • Historia alpinizmu i taternictwa
 • Egzaminy końcowe

Część praktyczna 1:

 • nauka rozgrzewki
 • wspinanie na wędkę (z górną asekuracją)
 • nauka asekuracji
 • podstawowe techniki wspinania
 • używanie podstawowego sprzętu wspinaczkowego

Część praktyczna 2:

 • budowa podstawowych stanowisk
 • prowadzenie (wspinanie z dolną asekuracją)
 • asekuracja
 • przewiązywanie się przez stanowisko do zjazdu
 • zaawansowane techniki wspinania
 • używanie sprzętu wspinaczkowego
 • zjazdy na linie
 • podchodzenie na linie

 

 

Ważne informacje:

Zapisać możesz się poprzez system rejestracji. Po zapisaniu się, nie zapomnij o dokonaniu wpłaty poprzez system elektronicznej płatności lub na konto Klubu nr 79114020040000340275240998 (w tytule przelewu wpisz „Kurs 2022”). W Kursie może wziąć udział maksymalnie 65 osób, a rezerwacja jest dokonywana wyłącznie dla opłaconych zgłoszeń. Pierwszeństwo mają osoby zdecydowane na wzięcie udziału zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej kursu. Opłat możesz dokonywać w dowolnym terminie do chwili rozpoczęcia kursu, jednak po wyczerpaniu limitu 65 miejsc zapisy zostaną wstrzymane a nieopłacone zgłoszenia anulowane.Jeżeli nie jesteś do końca przekonany czy chcesz wziąć udział w Kursie, możesz przyjść na spotkanie organizacyjne przed dokonaniem opłaty i wnieść ją przed kolejnym wykładem. Nie gwarantujemy jednak, że wystarczy miejsc dla wszystkich, ponieważ pojemność naszej siedziby, Baszty Białej, jest ograniczona.

Informacje dla kursantów

poniedziałek, 9 stycznia 2023

Wykład „Formacje skalne i schematy dróg wspinaczkowych”

Wracamy po świąteczno – noworocznej przerwie. Zapraszamy Kursantów na kolejne zajęcia w najbliższy czwartek 12.01, na godz. 18.00. Wykład „Formacje skalne...

niedziela, 11 grudnia 2022

WYKŁAD „TEORIA ASEKURACJI”

Kolejny wykład Klubowego Kursu Wspinaczkowego odbędzie się w czwartek 15 grudnia, o godzinie 18:00. Zajęcia „Teoria asekuracji” poprowadzi Wiesław Madejczyk...

poniedziałek, 28 listopada 2022

Wykład „Podstawowy sprzęt wspinaczkowy”

Zapraszam w najbliższy czwartek 01.12.2022r. na godz. 18.00. Wykład poprowadzi Józek Soszyński – Prezes KWT, instruktor sportu o specjalności wspinaczka, alpinista z wieloletnim...