Medycyna, wysokość i pasja: Opowieść o pracy lekarza w Himalajach – Wieczór Górski KWT

Zapraszamy na kolejny Wieczór Górski KWT

 

Już 14 stycznia (niedziela) w naszej siedzibie o godz. 17:30 spotkamy się z Agnieszką, która opowie nam o pracy lekarza w Himalajach i przekaże praktyczne porady jak nieść pomoc na dachach świata

 

Kilka słów od Agnieszki:

 

,,Cześć, nazywam się Agnieszka Wiernik i jestem chirurgiem dziecięcym w Katowicach. Moją codzienność wypełniają głównie operacje i działania w nagłych przypadkach, ale moja pasja wykracza daleko poza mury szpitalne.
Żywię głęboką miłość do gór, dalekich wypraw i wszelkich podróżniczych przygód. Ta pasja skłoniła mnie do podjęcia studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Ekstremalnej i Podróży na Uniwersytecie Jagiellońskim, które były dla mnie niesamowitą inspiracją. To właśnie wtedy zaczęło kiełkować moje wielkie marzenie o zostaniu lekarzem wyprawowym. Wtedy zamarzyłam również, aby zobaczyć Himalaje.
Dzięki ogromnej wierze w to, że marzenia należy spełniać, udało mi się 2022 roku spróbować swoich sił, dołączając do ekspedycji Elite Exped pod przywództwem słynnego Nimsdaia. Spędziłam 2 miesiące w Himalajach, zapewniając wsparcie medyczne podczas wypraw na Everest, Lhotse i Lobuche East Peak – to doświadczenie naprawdę mnie ukształtowało.
Od tego czasu wciąż rozwijam swoją wiedzę z medycyny górskiej, pomagam wspinaczom w przygotowaniach do wypraw, a aktualnie odbywam międzynarodowe studia z zakresu medycyny górskiej w Kanadzie. Zależy mi na połączeniu mojej pasji lekarskiej z wyzwaniami górskiego terenu. Mam nadzieję, że jeszcze wiele przygód przede mną i cieszę się, że mogę podzielić się z Wami swoją wiedzą!
W trakcie swojej prelekcji opowiem o rozwoju medycyny górskiej, o pierwszych pionierach w tej dziedzinie, którzy ruszali w nieznane i nie potrafili wytłumaczyć ciężkich objawów, pojawiających się po nagłym zdobyciu dużej wysokości. O tym jak odkryto, że powietrze może być „cienkie” i że człowiek jest w stanie wytrzymać wiele, dzięki procesowi aklimatyzacji. Opowiem o tym, jak to się stało, że znalazłam się w Himalajach oraz jakich pacjentów spotkałam na swojej drodze. Udzielę praktycznych porad, na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu własnych wypraw w najwyższe miejsca świata.

 

Wpisujcie w kalendarze!
Do zobaczenia!

 

Spotkanie otwarte
Wstęp wolny

 

Organizator:
Ela Pillath
tel. +48 607075164