Projekcja filmu „Ojcowie i synowie”

 

W poniedziałek 7 marca 2016r. o godz. 18:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku przy ulicy Korzennej przedstawiony będzie film reżysera Jakuba Brzoski pt.: “Ojcowie i synowie” o pasji do ratownictwa górskiego, o przekazywanej tradycji z pokolenia na pokolenie w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Podczas tego spotkania Paulina Martini (pianistka i śpiewaczka http://paulinamartini.com) wykona osobiście wszystkie utwory wokalne zawarte w filmie.

 

Reżyser Jakub Brzosko tak napisał tym filmie:

 

W 1909 roku gdy w Zakopanem powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, nikt nie przypuszczał jakie będą losy tej elitarnej służby. Dwie wojny światowe, zmiany ustroju, liczne przeobrażenia, w tym także nazwy organizacji, nie zniszczyły tego co najpiękniejsze w jej strukturach: siły tradycji i miłości do gór. Jednak to nie film o instytucji lecz o ludziach w niej pracujących. W filmie ani razu nie pada słowo miłość, jednak to właśnie żar uczucia i pasja do ratownictwa, do gór i do życia w swej istocie, stanowi sedno siedmiu opowieści zawartych w dokumencie. Śledząc losy swoich bohaterów, reżyser chciał choć w minimalnym stopniu, traktując swoich bohaterów symbolicznie, przybliżyć widzowi silne i specyficzne więzi jakie łączą pokolenia ratowników tatrzańskich. To także film o pięknie gór i o odwiecznym zmaganiu się człowieka z siłami natury. Film „Ojcowie i synowie” może stanowić też punkt wyjścia do rozważań nad rolą ojca w życiu dziecka. Integralnym, trzecim bohaterem każdej pary bohaterów jest muzyka, która nadaje unikatowej narracji opowieściom. Pozdrawiam,

 

Jakub Brzosko

Na to niestandardowe przedstawienie serdecznie zapraszają Nadbałtyckie Centrum Kultury, Paulina Martini, Michał Kochańczyk oraz KW Trójmiasto.

 

Wstęp wolny.

 

 

Scroll to Top