Historia Klubu

Początku działalności dzisiejszego Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" należy szukać w latach pięćdziesiątych, kiedy to taternicy z całej Polski, przybyli na odbudowujące się gdańskie wybrzeże, zorganizowali się i założyli podwaliny obecnego Klubu.

Historia Klubu

Początki nie były łatwe. W czasach stalinowskich nawet wspinanie w Tatrach Polskich w przygranicznym pasie (najbardziej atrakcyjnej wspinaczkowo partii Tatr) było zabronione. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte charakteryzowały się, mimo niedostatku sprzętowego, prężną działalnością tatrzańską, licznymi obozami i pięknymi wynikami sportowymi. Był okres, kiedy dwójka gdańszczan Jurkowski i Nowacki była najlepszym zespołem taternickim w Polsce. Sporadycznie były organizowane wyjazdy alpejskie.

Historia Klubu

Lata siedemdziesiąte zaowocowały pierwszymi wyprawami w góry wysokie, wyprawami na Tirich Mir w Pakistanie, na Dhaulaghiri w Nepalu i w Pamir. Gdy na początku lat osiemdziesiątych klub rozwinął działalność gospodarczą i prowadził na szeroką skalę prace wysokościowe, członkowie klubu zorganizowali ponad 25 wypraw praktycznie we wszystkich masywach górskich świata i brali udział w wyprawach narodowych oraz w międzynarodowych ekspedycjach. Gdańszczanie zdobyli Everest, Cho Oyu, Dhaulaghiri, Broad Peak - szczyty ośmiotysięczne w Himalajach i Karakorum , trudne szczyty w Andach i na Alasce, przemierzali na nartach cały Spitsbergen, eksplorowali góry Afryki, nieobce im były góry europejskie.

Historia Klubu

W 1989 roku cała Polska z uwagę obserwowała akcję ratunkową po kontuzjowanego po zejściu z Everestu gdańszczanina Andrzeja Marciniaka. Przez cały czas działalności klub prowadził systematyczną działalność szkoleniową, co roku na kolejny kurs taternicki zgłasza się kilkadziesiąt młodych ludzi.

Historia Klubu

Siedzibą klubu jest zabytkowa Baszta Biała , zbudowana w latach 1460-1461, jako część fortyfikacji obronnych starego przedmieścia. Basztę w ciągu 16 miesięcy wyremontował Klub Wysokogórski za wypracowane przez członków klubu pieniądze, przy ogromnym zaangażowaniu społeczności klubowej, a szczególnie ówczesnego prezesa Krzysztofa Lecha Paula.

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates