Historia Klubu

Klub posiada bardzo bogatą historię sięgającą lat 50, kiedy to zostały stworzone podwaliny naszej organizacji - wtedy jeszcze jako sekcji ogólnopolskiego Klubu Wysokogórskiego.

Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte charakteryzowały się, mimo niedostatku sprzętowego i trudnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, prężną działalnością tatrzańską, licznymi obozami i pięknymi wynikami sportowymi. Był okres, kiedy dwójka gdańszczan Jurkowski i Nowacki była najlepszym zespołem taternickim w Polsce. Sporadycznie organizowano wyjazdy alpejskie.

Lata siedemdziesiąte zaowocowały pierwszymi wyprawami w góry wysokie: na Tirich Mir w Pakistanie, na Dhaulagiri w Nepalu a także w Pamir.

Na początku lat osiemdziesiątych, głównie dzięki zaangażowaniu ówczesnego Prezesa Krzysztofa Paula, Klub rozwinął na szeroką skalę działalność gospodarczą - prace wysokościowe, co pozwoliło na sfinansowanie wielu wyjazdów wspinaczkowych jak również na zakup i remont obecnej siedziby, Baszty Białej. Członkowie Klubu zorganizowali w tych latach ponad 25 wypraw klubowych we wszystkie masywy górskie świata. Brali także udział w narodowych oraz międzynarodowych ekspedycjach: zdobyli Mount Everest, Cho Oyu, Dhaulagiri, Broad Peak, trudne szczyty w Andach i na Alasce, przemierzali na nartach Spitsbergen, eksplorowali góry Afryki a także Alpy. W 1989 roku cała Polska z uwagę obserwowała trudną, zakończoną sukcesem akcję ratunkową po naszego klubowicza Andrzeja Marciniaka, jedynego ocalałego z tragedii po udanym wytyczeniu nowej drogi na Everest, w której zginęli Mirosław "Falco" Dąsal, Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Wacław Otręba i Mirosław Gardzielewski.

Od początków istnienia prowadzimy Klubowy Kurs Wspinaczkowy, na który co roku zapisuje się 70-80 osób.

Od kilku lat nasz Klub przeżywa swój renesans. Baszta, w latach '80 podniesiona przez KWT z całkowitej ruiny, obecnie jest ponownie gruntownie remontowana przy wsparciu finansowym urzędów Wojewódzkiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków; zostały wykonane izolacje przyziemia i wzmocnienia średniowiecznych murów. Wymieniliśmy również dach i instalację elektryczną, zainstalowaliśmy centralne ogrzewanie. Do wykończenia pozostała jeszcze elewacja, co planujemy na 2018 r. Budynek został także wyposażony w nowy sprzęt audiowizualny, a na pierwszej kondygnacji zaaranżowaliśmy klubowy bar.

Oprócz swojej naturalnej funkcji siedziby Klubu, Baszta jest podnajmowana jako lokal kulturalno-rozrywkowy i konferencyjny dla osób i firm a także wystawienniczy dla Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Historia Klubu

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates