Baszta Biała - siedziba KWT

Baszta Biała, wybudowana trzydzieści lat przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, obecna siedziba Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto", stanowi centrum życia górskiego w Gdańsku. Tutaj spotykają się ludzie zafascynowani wspinaczką i kochający góry.

Klub oferuje możliwość najmu tego wyjątkowego obiektu. Można organizować tutaj spotkania innych stowarzyszeń, kursy, prezentacje jak i typowe imprezy urodzinowe. W sprawach związanych z wynajmem należy kontaktować się z Zarządem klubu pod nr telefonu 601 986 473. Zapraszamy.

Dokładny adres znajduje się w części Kontakt.

Zbudowana w latach 1460-61 jako baszta flankująca Bramy Nowej, przepustu przez pas fortyfikacji obronnych otaczających stare przedmieście miasta Gdańska, jest basztą gotycką, skonstruowaną antiquo modo, i jest obecnie jedynym, ocalałym fragmentem tych umocnień. W planie kształtu podkowy, ma pięć kondygnacji zaopatrzonych w otwory strzelnicze dla broni ręcznej i armat najróżniejszych kalibrów.

Baszta Biała
Baszta Biała

210 lat później zostaje przerobiona na magazyn prochowy i nakryta stromym dachem, zwieńczonym metalową chorągiewką. Losy baszty przez następne 250 lat są nieznane.

W 1944r. pocisk niszczy część muru i sklepienia, w 1947r. przewraca się cienka ściana północna, w 1948r. przeprowadzony zostaje remont, wreszcie w 1955r. huragan w znacznym stopniu uszkadza pokrycie dachowe. Używana jako magazyn soli do posypywania ulic, wypełniona śmieciami do wysokości paru metrów stanowiła naturalny, wielki gołębnik bez jakichkolwiek wewnętrznych stropów i schodni.

Baszta Biała
Baszta Biała

Istniejący od 1950r. Klub Wysokogórski Trójmiasto w 1984 roku zakupił niszczejący zabytek. W ciągu 16-tu miesięcy przeprowadzono całkowitą renowację budynku.

Obecnie w Baszcie odbywają się spotkania klubowe, kursy, pokazy itp. Spotkania odbywają się w czwartki lub w piątki w godzinach wieczornych (dokładne terminy spotkań podawane są na stronie internetowej Klubu).

Wnętrze Baszty Białej - kondygnacje, na których odbywają się spotkania klubowe:

Baszta Biała
Baszta Biała
Baszta Biała
Baszta Biała

Biblioteczka Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto:

Baszta Biała
Baszta Biała
Baszta Biała

Baszta Biała usytuowana jest w centrum Gdańska przy ulicy Augustyńskiego, obok budynku Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego.

Od 2015 roku jest prowadzony remont Baszty, w ramach którego wykonano następujące zadania:

  • Izolacje poziome i pionowe fundamentów, dofinansowane przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku z kasy Gminy Miasta Gdańsk oraz przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku
  • Wymiana instalacji elektrycznej wykonana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego
  • Remont murów ceglanych, stolarki oraz elementów stalowych i drewnianych dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku oraz Gminy Miasta Gdańsk
  • Remont pokrycia dachowego, więźby dachowej oraz wymiana instalacji odgromowej, wykonany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Gdańsk
Baszta Biała
Baszta Biała
Baszta Biała
Gmina Miasta Gdańsk
Samorząd Województwa Pomorskiego

Ciekawy artykuł o Baszcie ukazał się na stronie Gdańsk Strefa Prestiżu. Jego treść oraz piękne zdjęcia dostępne są tutaj.

Baszta Biała
Baszta Biała
Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates