Uroczystość odsłonięcia tablicy 1. Prezesa i Założyciela KWT Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego

Zbigniew Żochowski, pierwszy Prezes i założyciel Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto był także harcerzem i żeglarzem, założycielem trójmiejskich drużyn harcerskich, niezapomnianym nauczycielem żeglarstwa i taternikiem.

Zbigniew „Baca” Żochowski urodził się 2 sierpnia 1927 roku w Krakowie, ale dorastał w Pucku. Podczas II wojny światowej osiadł w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych, a w 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc pod pseudonimem „Longin”. Po stłumieniu powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, a do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później zamieszkał w Gdańsku, gdzie kontynuował naukę i zaangażował się w działalność m.in. Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Na początku lat 50. Żochowski przeniósł się do Gdyni, gdzie blisko 30 lat prowadził 2 Drużynę Harcerską „Watra”. Od 1958 roku organizował obozy, prowadził rejsy i zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia. Działał również w Gdańskiej Flocie klasy Cadet, w Wydziale Wychowania Wodnego ZHP oraz w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał zaś przez swoją drugą wielką pasję – taternictwo. Zbigniew Żochowski zmarł 23 czerwca 1992 roku. Więcej informacji znaleźć można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Uroczystość odsłonięcia tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego odbędzie się w sobotę 25 września o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego – na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Serdecznie zapraszamy.