Relacja z VI Zawodów Wspinaczkowych im. Janusza Bartosa

Na VI Zawodach Wspinaczkowych im. Janusza Bartosa organizowanych przez Klub Wysokogórski Trójmiasto spotkaliśmy się 14 listopada. Areną zmagań ponad 40 startujących była ścianka wspinaczkowa justCLIMB zlokalizowana w SP nr 6 w Gdyni.

 

Eliminacje odbywały się na 4 drogach o zróżnicowanych trudnościach. Dwie z nich były w miarę „wkaszalne”, pozostałe dwie skutecznie przerzedziły towarzystwo i ukształtowały listy finałowe. Wspinanie odbywało się w sportowej atmosferze. Zawodnicy mogli przystawiać się do problemów kilkukrotnie byle zmieścić się w limicie 2h przypadających na każdą z trzech grup eliminacyjnych. Każda droga miała 4 bonusy i wg nich właśnie startujący byli klasyfikowani.

 

Nie obyło się bez licznych, ale bezpiecznych lotów. Drogom charakteru dodawały dodatkowe struktury imitujące m.in. rysę oraz długa tufa tuż przed topem na przewieszeniu. Spodziewani trójmiejscy faworyci nie zawiedli. Z kompletem 16 punktów z eliminacji w finale zameldowało się 6 łojantów. Natomiast wśród 5 finalistek tylko Paulina Guz trafiła tam z czterema topami.

 

Finał pań zaczynał się wytężającym trawersem i trudnym przewinięciem wychodził dopiero na właściwe tory. Walka była wyrównana, ale tylko 2 zawodniczkom udało się wejść w ścianę. Ostatecznie triumfowała Paulina Guz przed Aleksandrą Józefiak. Trzecie miejsce przypadło ex-equo Agnieszce Kaźnicy i Joannie Tuczyńskiej.

 

Finał panów był bardziej emocjonujący. Widząc formę zawodników tuż przed nim zdecydowano się pozbyć paru chwytów, by drogę jeszcze utrudnić. Blisko topu był Karol Małgorzewicz, ale odpadł dosłownie na „ostatniej prostej”. Kosztowało go to zwycięstwo w zawodach, gdyż Wojtek Makowski nie wypuścił szansy z rąk i jako jedyny w finale wpiął się do ostatniego ekspresu, a gromki aplauz wśród zebranych przybrał wartości graniczne! Trzecią lokatę startujący jako ostatni w finale zajmuje Kuba Szumiło!

 

Chwilę potem miała miejsce ceremonia wręczenia nagród najlepszym oraz loteria fantowa dla pozostałych uczestników. Tytuły „Bartosa” Roku 2015, czyli najlepszych wspinaczy z KW Trójmiasto biorących udział w zawodach, otrzymali Joanna Tuczyńska oraz drugi rok z rzędu Kuba Szumiło! Wielkie gratulacje dla wygranych, wszystkich uczestników oraz kibiców!

 

Na końcu należą się specjalne podziękowania hojnym sponsorom, którzy są z nami nie po raz pierwszy czyli Decathlon Kartuska, Rojam, Tuttu oraz Blokfit! Dziękujemy SP6, Pani dyrektor Ewie Andrzejewskiej i ściance justCLIMB za udostępnienie obiektu. Dziękujemy także osobom, które pomagały w organizacji samych zawodów: Artur Polański, Kacper Domański, Paweł Mierzwiński, Anna Ochocka, Krzysztof Podjaski, Agnieszka Leder, Marcel Schally-Kacprzak, Daria Jantowska, Łukasz Kupper, Szymon Bednarz, Ewelina Purzycka, Ela Pillath, Andrzej Kasperowicz. Wszyscy, o których zapomniałem niech również czują się wyróżnieni 🙂

 

Wyniki finałów:

 

Damy:

 

 1. Paulina Guz
 2. Aleksandra Józefiak (Bizuleria.eu)
 3. Agnieszka Kaźnica,
  Joanna Tuczyńska (KW Trójmiasto)
 4. Alija Abilbajewa-Puszkar (KW Trójmiasto)

 

Panowie:

 

 1. Wojtek Makowski (Triblok)
 2. Karol Małgorzewicz (Zanik)
 3. Kuba Szumiło (Triblok, KW Trójmiasto)
 4. Ziemowit Dereszewski (Grimpado)
 5. Marcin Kraszewski (KW Trójmiasto),
  Filip Maciaszczyk (AKW Trójmiasto)

 

Wyniki eliminacji: