„Fallende stjerner” (Spadające gwiazdy)

 

Stjernehimmelem to niepozorna 25 metrowa ściana, zlokalizowana na południu Sotry – wyspy na zachód od Bergen w Norwegii. Pierwsze osiem dróg zostało tutaj otwarte w ciągu kilku dni w maju 2008 roku. Rok później doszła jeszcze jedna i na następne 11 lat jakakolwiek działalność wspinaczkowa ograniczała się jedynie do powtarzania istniejących dróg.

 

Nową potencjalną linię wypatrzyłem w trakcie mojej pierwszej wizyty w zeszłym sezonie. Zlustrowałem ją ze zjazdu i uznałem, że asekuracja jest możliwa, a ryzyko dopuszczalne.

 

W tym roku pojechałem z myślą o jej przejściu.

 

 

„Fallende stjerner” (Spadające gwiazdy), to droga która wymagała ode mnie pełnego zaangażowania. Pierwszy przelot (dwa najmniejsze camy offsetowe BD X4) możliwy jest do założenia po kilku metrach czujnego wspinania i … nie jest to wymarzony przelot, gdy tuż nad jest jeden z cruxów drogi (na którym zresztą poleciałem w pierwszej próbie).

 

Na szczęście im wyżej tym lepiej, ale pierwszy naprawdę pancerny przelot siada dopiero po około 18 metrach.

 

W przeciwieństwie do pozostałych dróg na ścianie, gdzie wspinamy się w różnej wielkości rysach, na „Spadających gwiazdach” wspinanie jest typowo płytowe – wymaga dobrego balansu, wysokiego wstawiania nóg i kreatywnej pracy rąk. Asekuracje zakładamy w płytkich i nieregularnych ryskach.

 

Korzystając z okazji w kilku zdaniach o rejonie:

 

  • na wyspie jest opisanych 47 ścian począwszy od kilkunastometrowe sportowe, aż po ponad 100-metrowe trady. Dominuje wysokiej jakości granit.
  • do przewspinania jest tutaj aktualnie 871 dróg, w tym moja najnowsza propozycja 🙂
  • na oddzielną uwagę zasługuje sektor Tellnes/Haganes, który skupia 19 ścian w promieniu kilkuset metrów. Zdecydowana większość dróg jest tradowa, najdłuższe mają trzy wyciągi.
  • najtrudniejszą sportową drogą jest „Doktorgrad i pump” na ścianie Propagandaveggen, wyceniona na 8a+
  • najtrudniejsze drogi tradowe mają wycenę 7c

Więcej informacji i mnóstwo zdjęć można znaleźć na stronie: www.bergen-klatreklubb.no

 

Damian Laskowski